حضور دکتر علی اکبر ولایتی در دانشکده خبر

حضور دکتر علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل، در دانشکده خبر و معرفی دانشنامه جوانمردی

دکتر علی اکبر ولایتی، پژوهشگر برجسته ایرانی، ظهر روز دوشنبه، ساعاتی را در  دانشکده خبر گذراند و در آیین رونمایی از آخرین اثر خود، دانشنامه جوانمردی، از فتوت و مردانگی در تاریخ ایران و اسلام سخن گفت.

دکتر علی اکبر ولایتی  پس از بررسی و روند اسطوره‌ی ایاری و جوانمردی در شاه‌نامه‌ی فردوسی تا تاریخ معاصر، گفت: «رستم در شاهنامه‌ی حکیم فردوسی شخصیت جوانمرد دارد. او نه‌تن‌ها پادشاه نیست، بل‌که فقط پهلوان است و از سکاییان ایران که از قدیمی‌ترین نژاد آریاییِ ساکن این سرزمین بوده‌اند.»
مشاور رهبر معظم انقلاب، هر پیامبری را نمادی از فتوت و جوانمردی دانست و افزود: «امیرالمؤمنین (ع) در دین مبین اسلام، بهترین الگوی جوانمردی‌ست.»
ولایتی، ضمن معرفی برخی جوانمردان و فتیان تاریخ، افزود: «فتیان و جوانمردان تاریخ توانسته‌اند تعیین‌کننده‌ی مسیر تاریخ ایران باشند؛ مانند یعقوب لیث صفار یا خواجه نصیرالدین توسی.»
هر مجلد از پنج جلد کتاب «دانشنامه جوانمردی»، به یک موضوع مرتبط با آیین جوانمردی و ایاری پرداخته‌است: ریشه‌ها و خاستگاه، فتوت و ایاری، لوطی‌گری، ادبیات فتوت و فتوت در ادبیات، و فتوت در ورزش نام هر جلد است. این کتاب که در انتشارات امیرکبیر به چاپ رسیده، به شناخت و بررسی مایه‌ها و درون مایه‌های جوانمردی و تحلیل ریشه‌ها و خاستگاه‌های اندیشه‌ی جوانمردان و فتیان تاریخ پرداخته‌است.
دکتر علی اکبر ولایتی در این مجموعه تلاش کرده تا به مسأله‌ی فتوت و جوانمردی نگاه تازه‌یی داشته باشد و از منظری نو بدان بپردازند.
در این مراسم، پس از قرائت قرآن و پخش سرود ملی، محمود احمدی افزادی -رییس دانشکده خبر- ضمن خیرمقدم افزود: «دکتر علی اکبر ولایتی همواره حامی دانشکده خبر بوده  واین بار نیز با وجودی که چندین دیدار کاری و مهم داشتند، دانشکده را در اولویت قرار دادند و در کنار ما و دانشجویان و استادان حضور یافتند.»
حجه الاسلام پیکری از استادان دانشکده خبر سخنران بعدی بود که ضمن بیان فضیلت‌های یک دانشمند جامع‌الاطراف، گفت: «بی‌گمان دکتر ولایتی نمونه‌ی چنین دانشمندی‌ست که با تحصیلات پزشک اطفال، به بحث‌های تاریخی علاقه دارد و در این زمینه پژوهش‌های گسترده‌یی کرده‌است.»
گزارش تصویری:
درباره نویسنده

ارسال دیدگاه